Design i funkcjonalność – zasadnicze aspekty oferty

Design i funkcjonalność to najważniejsze aspekty idealnej oferty. W poszukiwaniu nowego domu przed oczami mamy jego pierwsze, ale z pewnością dokładne wyobrażenie. Wiemy, jak powinien wyglądać, w co być wyposażony, jakie spełniać zadania. Lista jest zwykle długa, ale na szczęście nowoczesne rozwiązania pozawalają na spełnienie większości wymagań.

Design niejedno ma imię

Styl, w jakim jest zbudowany nasz wymarzony dom jest tak różnorodny, jak różnorodne są nasze gusta. Jednemu będzie podobał się styl zakopiański, a innych pociąga nawiązanie do klasyki. Dzisiejsi architekci korzystają z wielu inspiracji, a wyniki ich pracy zdają się mieć nieograniczone możliwości. Warto jednak pamiętać, że bryła naszego domu powinna komponować się z krajobrazem, a w dobie aktualnych trendów pro eko – zawierać elementy oparte na naturalnych surowcach.

Dom to nie labirynt

Poruszając się po własnym domu chcemy czuć jego przestrzeń. Mile widziane są wnętrza open space, duża ilość przeszklonych płaszczyzn, a każdy szczegół powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i mieć charakter dekoracyjny. Kominki, schody, balustrady przy antresolach – kształt, kolor, dopasowanie ma ogromne znaczenie dla designu naszego domu.

Wyposażenie szyte na miarę

To, co do niedawna było elementem opowiadań futurystycznych, dziś jest faktem. Podgrzewana podłoga, niemal niewidoczne pochłaniacze pary, wodoodporny telefon pod prysznicem czy płytki ścienne, ukrywające ekrany ledowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, więc projektanci i konstruktorzy prześcigają się w gadżetach. To jednak zaledwie rodzaj zabawy sprzętem, ale co tak naprawdę powinno znaleźć się w nowoczesnym domu?

Kiedy opcja staje się standardem

Nowoczesny dom to nowoczesne materiały budowlane. Zapewniające oszczędność energii, a także przyjazne środowisku. Bezpowrotnie skończyły się czasy półfabrykatów i materiałów mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Kolejna rzecz to rekuperacja, czyli nieinwazyjna, oszczędzająca ciepło i chroniąca przed wilgocią wymiana powietrza wewnątrz obiektu. Rekuperacja zabezpiecza przed zanieczyszczeniami czy alergenami, ponieważ powietrze jest filtrowane.

To czas, gdy „inteligentny dom” staje się codziennością – zarządzanie zużyciem ciepła, wykorzystaniem energii, wentylacją, systemem bezpieczeństwa. Wszystko sterowane centralnie, także na odległość. Rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi jest głosowy asystent: włączenie światła, sprzętu rtv czy zwykle zasunięcie elektrycznych rolet tylko głosem staje się dziecinnie proste.

My home is my castle

Kwestie bezpieczeństwa są jednak najważniejsze. Chcemy w naszym domu czuć się komfortowo i jednocześnie mieć kontrolę nad tym, co się dzieje wokół. Nowoczesny system kamer obecnie jest już traktowany jak standard i to nie tylko w przypadku rezydencji czy obiektów wielkopowierzchniowych. Ponadto, taki przydomowy monitoring skutecznie zniechęca ewentualnych nieproszonych gości.

Ach, te porządki…

Nawet idealny dom ma swoje słabe punkty. Trzeba go… sprzątać. Nowoczesny dom ma w standardzie centralny odkurzacz, maksymalnie ułatwiający pracę. Podpięcie w dowolnym pomieszczeniu domu odprowadzi zabrane zanieczyszczenia bez konieczności nieprzyjemnego wymieniania pełnego wkładu.

Czy to już przyszłość?

To, co najpierw znalazło się zaledwie w czyjejś wyobraźni – dziś staje się faktem. Wszelkie nowinki z czasem przestają mieć znamiona zachcianek i zbędnego luksusu, ponieważ stają się niezbędne nie tylko w codziennym życiu, ale także są spójne z działaniami na rzecz środowiska.