Rekuperacja co to jest?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ma ona przewagę nad wentylacją tradycyjną (ciąg wytwarzany przez kominy), powodującą wychładzanie domu i raczej nie sprzyjającą eliminowaniu wilgoci. Rekuperacja bowiem opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator, który reguluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń przy równoczesnym odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale nasyconego dwutlenkiem węgla i wilgocią.

Rekuperator w standardzie domu

Urządzenie rekuperacyjne można oczywiści zamontować we własnym zakresie, ale Olchowe Tarasy posiadają już rekuperację jako standard wyposażenia. System rekuperacyjny jest mniej widoczny niż tradycyjna wentylacja czy klimatyzacja: wymaga tylko kratek wentylacyjnych. Wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie: z zewnątrz budynku zimne i czyste, a z wnętrza brudne, zużyte, wilgotne. Nie ma tu obawy o utratę ciepła, ponieważ, gdy te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, nie mieszają się ze sobą i każde płynie odrębnym kanalikiem. Ciepłe, ale brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Cała ta technologia pozwala na odzyskiwanie ciepła, z równoczesną możliwością rozprowadzania go po całym domu.

Rekuperacja dla zdrowia

Nie możemy żyć w domu, w którym z obawy przed napływem smogu, dymu, pyłu, alergenów i hałasu nie będzie się w ogóle otwierać okien. Rozwiązaniem jest rekuperacja, która nie tylko ogrzewa powietrze napływające do domu, ale także je filtruje i czyści, skutecznie usuwając z niego niebezpieczne dla mieszkańców alergeny. Nawet, jeżeli sąsiad wrzuca do swojego pieca odpady wywołujące smog, dzięki rekuperatorowi – do nas dociera powietrze, które nie zagraża naszemu zdrowiu. Unikamy także zagrożenia nadmiernej wilgoci, wywołującej w domu grzyb.

Rekuperacja to oszczędność

Chcąc ogrzać cały dom przy zapewnieniu mu odpowiedniej wentylacji liczymy się zwykle z dużymi kosztami. Dom należy wietrzyć, a w ten sposób narażamy się na utraty ciepła. Rekuperacja to ograniczenie utraty ciepła, która przekłada się na realną oszczędność energii na poziomie 30%.

Komfort użytkowania

Większość osób, słysząc o „nowoczesnych rozwiązaniach dla domu” obawia się ewentualnych trudności w użytkowaniu. Z rekuperatorem sprawa jest naprawdę prosta. Dzięki automatyce, rekuperator wymienia strumienie powietrza w zakresie uzależnionym od ilości osób w pomieszczeniach. Jeżeli na co dzień w domu przebywają cztery osoby wymiana powietrza ma inną intensywność niż w momencie, gdy na przykład przyjmujemy w domu gości. Skutecznie usuwa z domu niechciane zapachy (przypalony obiad…), a także zapewni odpowiednią, bardziej oszczędną wymianę powietrza podczas naszej – nawet kilkudniowej – nieobecności.

Rekuperacja to czystość

Jakkolwiek powietrze jest filtrowane i czyszczone, a na naszych sprzętach z pewnością znajdziemy dużo mniej kurzu, to rekuperator nie zastąpi odkurzacza. Dlatego w domach Olchowe Tarasy zostały zainstalowane centralne odkurzacze. A ponieważ podczas sprzątania zawsze unosi się kurz – wewnętrzny odkurzacz we współpracy z rekuperatorem pozbawi nas problemu na dłużej.